Ida Bjørg L.

Ida Bjørg L.

Ida Bjørg L.

(11)

Om Ida Bjørg L.

OBS: Ida Björg tilbyder kun undervisning af mindst 45 min. varighed!

Ida Bjørg er uddannet sanger fra Det Rytmiske Musikkonservatorium. Siden hendes studietid har hun været aktiv som både udøvende sanger, sangskriver og underviser. Ida tager altid udgangspunkt i elevens ønsker og niveau. Om du er en erfaren sanger eller nybegynder, så har Ida de råd og øvelser der skal til for at blive bedre til at synge.

Undervisningen i sang
I undervisningen bliver der typisk arbejdet med:
- Korrekt støtte og vejrtrækning
- Intonation
- Evt. sceneskræk og præstationsangst
- Nye genrer (pop, rock, jazz)
- Et bedre kendskab til ens stemme

At synge er ifølge Ida et samspil imellem krop, sind, åndedræt og stemme. I undervisningen vil der derfor blive arbejdet med sangmuskulaturen, tekstfortolkningen og indlevelsen for at udvikle dig som sanger og performer.

Undervisningen i sangskrivning
Det at skrive sange kan gribes an på forskellige måder, alt efter genre og niveau.
Noget at det I kan arbejde med er:
- Tekster (danske og engelske)
- Akkordprogressioner
- Form og udvikling i sangens forløb
-Udtryk
-Stilistiske virkemidler

Lektionen
Undervisning ved Ida anbefales mindst 45minutter, for at I kan nå at varme stemmen op og arbejde med de aktuelle teknikker og sange.

Priser

Fra 260,00 DKK / 30 min.

Ved køb af klippekort til 20 lektioner.

Underviser i:

Sang, Stemmetræning, Sangskrivning

Ugedage:

Tirsdag / Onsdag / Torsdag / Fredag

Niveauer:

Begynder / Let øvet / Øvet / Avanceret / Professionel

Aldersgrupper:

Teenagere / Voksne / Seniorer

Anbefalinger af Ida Bjørg L.

5 (11)

Samah

Oprettet den 26/04/23

Hun er god til at holde styr på hvor langt man er nået med sang og rigtig god til at omstille sig, f.eks hvis man har lidt dårlig hals eller noget, så gør hun det lidt nemmere med sang og bruger andre metoder så man undgår så vidt som muligt at skade halsen endnu mere og så er hun også utrolig sød og god til at imødekomme ønsker samtidig med at hjælpe til hvis nu man er nybegynder som mig. Hun har styr på teorien bag sang også og gentager gerne igen og igen med forståelse for at man godt kan glemme ting. Jeg kan mærke og høre at jeg bliver bedre bedre til at synge når jeg bruger de teknikker hun lærer mig :)

Svar fra Ida Bjørg L.

27/04/2023

Tak Samah. Det er jeg glad for at du synes.

Frederikke T.

Oprettet den 17/12/22

Jeg bliver hele tiden dygtigere. Derudover møder hun mig rigtig meget i hvad jeg gerne vil nørde i, blive bedre til, og hvilke sange jeg gerne vil øve. Hun er rigtig sød til at forklare tingene da jeg er nybegynder. Derudover følte jeg mig med det samme tryg fra dag et og har lige købt mit 2.klippekort 🤗 Stor anbefaling herfra.

Svar fra Ida Bjørg L.

18/12/2022

Tusind tak for den flotte anbefaling. Det er bestemt også en fornøjelse at undervise dig🙂

Cherie J.

Oprettet den 09/09/22

Ida er tålmodig og rigtig dygtig, og man føler sig tryg selvom man ikke er vant til at synge. Ida er god til at forklare begreber og øvelser og justerer forklaringer hvis man har brug for at få det forklaret på en anden måde.

Svar fra Ida Bjørg L.

11/11/2022

Tusind tak for den flotte anbefaling. Det er bestemt også en fornøjelse fra min side :)

Det starter som regel her:

Gennemsnitlig svartid 11 t. og 41 min.

Undervisningssteder

  • Online

    Undervisningen foregår online via vores OnlineClassRoom

    Ved elev

    Kørselstillæg 0 - 200 kr.

    I øvelokale

    8220 Brabrand

Hurtig til at svare

Svarer I gennemsnit nye elever inden for 48 timer.

Præsentationsvideo

Har en præsentationsvideo af sig selv.

Gode anbefalinger

Underviseren har mindst 3 anmeldelser fra elever og mindst 4 stjerner i gennemsnit.

Højt engagement

Mindst 75% af underviserens elever, tager mere end 5 lektioner.

Det starter som regel her:

Gennemsnitlig svartid 11 t. og 41 min.

Lignende undervisere

...